Wał napędowy – w jakich pojazdach znajdziemy ten element?

Dużo mówi się o uszkodzeniach wału napędowego i poszczególnych jego elementów w wyniku zużycia czy eksploatacyjnych usterek. Element ten kojarzy nam się zazwyczaj z samochodem z napędem na tył lub wszystkie cztery koła. Jednak nie zdajemy sobie sprawy, że wał napędowy występuje również w innych pojazdach, maszynach, a nawet urządzeniach. W jakich zatem pojazdach mamy do czynienia z wałem napędowym? Czy jego usterki wpływają na jazdę samochodem? Przekonaj się, czytając poniższy artykuł!

Główne zadanie wału napędowego

Zastanawiasz się, w jaki sposób działa wał napędowy? Przede wszystkim wykorzystuje się go w pojazdach z napędem na tył lub wszystkie cztery koła. Najczęściej spotkamy go w wersji pojedynczej, ale również podwójnej. Wał napędowy odpowiada za przeniesienie momentu obrotowego pomiędzy wszystkie elementy układu napędowego i jego podzespołów. Wały zostały skonstruowane w taki sposób, aby móc wytrzymać duże obciążenia. Jednak nieprawidłowa praca wału wpływa na poruszanie się pojazdem, dlatego istotna jest odpowiednia diagnostyka i naprawa ewentualnych uszkodzeń.

Gdzie występuje wał napędowy?

Warto zapoznać się z najpopularniejszym występowaniem wału napędowego w pojeździe. Dobrze jest wiedzieć, że występuje on w większości typów pojazdów, co sprawia, że jego budowa i zarazem diagnostyka jest znana wśród warsztatów czy serwisów samochodowych.

Pojazdy osobowe i samochody ciężarowe

Z pewnością z pojęciem wału napędowego spotkają się kierowcy samochodów osobowych, którzy posiadają wspomniane już napędy na tył lub wszystkie cztery kola. Systematyka sprawdzania stanu układu napędowego jest niezwykle ważna w tym typie pojazdów ze względu na poruszanie się autem po różnych drogach, często nierównych, przez co wał narażony jest na duże obciążenia. Niektórzy kierowcy, którzy przemierzają setki kilometrów, nie są świadomi, że to również wpływa na stan samego wału, przez co zużywają się znacznie szybciej.

Oprócz tego wał napędowy występuje w samochodach dostawczych i ciężarowych. Ten rodzaj transportu narażony jest na duże obciążenia wynikające z przewożonych ładunków, przemierzając zazwyczaj wiele kilometrów. Ponadto same wały napędowego w ciężarówkach różnią się budową czy konstrukcją niż w samochodach osobowych, dlatego będą nieco inaczej pracować oraz funkcjonować.

Maszyny i urządzenia

Wały napędowe są także bardzo wytrzymałe pod względem obciążalności, ponieważ narażone są na uszkodzenia czy otarcia. Dlatego wykorzystuje się je w wielu maszynach i urządzeniach takich jak koparki. Warto w odpowiednich okresach sprawdzać ich stan, aby nie doszło w danym urządzeniu do żadnych większych uszkodzeń. Jeśli wybierzesz https://takiewaly.pl/waly-napedowe-do-koparek/ to możesz liczyć na kompleksową pomoc i regenerację wałów, co doprowadzi do zwiększenia ich używalności, a także nie będzie konieczne, aby wymieniać całego elementu na nowy.

Autobusy

Zastosowanie wałów napędowych znajdziemy również w autobusach. Jednak warto wiedzieć, że ich budowa i konstrukcja znacząco się różni, przez co odbiega od wałów choćby w pojazdach osobowych. Ich działanie jest jednak identyczne, a poszczególne elementy wału funkcjonują normalnie jak w innych pojazdach. Tutaj również warto częściej zaglądać do układu napędowego, ponieważ autobusy również narażone są na usterki wynikające z przemierzanych kilometrów czy nierówności na drodze. Aby poszczególne elementy układu napędowego działały w pełni poprawnie, https://takiewaly.pl/waly-napedowe-do-autobusow/ zajmą się wałami napędowymi również w autobusach. Dzięki temu elementy będą działały sprawnie.

Inne pojazdy

Oprócz wymienionych pojazdów wał napędowy występuje także w: samochodach dostawczych, terenowych, pojazdach szynowych, maszynach rolniczych, kompresorach, urządzeniach hutniczych i kopalnianych, maszynach przemysłowych, ładowarkach, czy cystern.

Jak wygląda cennik regeneracji i naprawy wałów napędowych?

Odpowiedź jest bardzo prosta – cennik zarówno regeneracji, jak i naprawy wałów kształtuje się indywidualnie. Wszystko przez inną budowę i konstrukcję wałów w poszczególnych pojazdach, maszynach oraz urządzeniach. Ponadto cennik różni się w zależności od tego, co zostanie wymienione w wale, np. sam krzyżak, podpora, czy homokinetyczny przegub. Oprócz tego cennik uzależniony jest również o wyważanie odpowiednio rodzaju wału – jednoczęściowego, dwuczęściowego, trzyczęściowego czy czteroczęściowego. Najważniejsze jednak podczas regeneracji i naprawy jest odpowiednia diagnoza, która umożliwi dopiero podjęcie dalszych decyzji.

Pełny cennik usług związanych z regeneracją i naprawą wału napędowego znajdziesz na: https://takiewaly.pl/cennik-regeneracji-i-naprawy-walow-napedowych/.

źródło zdjęcia: freepik.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *