Jak sprawdzić przebieg używanego pojazdu?

Za tzw. przekręcanie liczników samochodowych grożą srogie kary, z więzieniem włącznie. Jednak proceder ten nadal kwitnie, a oszuści ryzykują własną wolnością przy jego praktykowaniu. Mogą trafić za kratki nawet na 5 lat. Co możemy zrobić, aby przy kupowaniu taniego, używanego auta nie dać się w ten sposób oszukać?

Tanie auto powinno budzić naszą czujność

Każdy ekspert rynku motoryzacyjnego powie, że nie ma czegoś takiego, jak okazyjne ceny używanych samochodów. Jeśli chcemy tanio kupić auto używane, powinniśmy liczyć się z tym, że będzie ono miało pewne defekty. Często nie są one widoczne na pierwszy rzut oka, ale wynikają z setek tysięcy przejechanych kilometrów. Realnie 10-letnie SUVy nie mogą mieć na liczniku 10 tys. km. Jeśli licznik wskazuje taką wartość, to powinniśmy poddać ją w wątpliwość.

Istnieje kilka sposobów sprawdzenia, czy licznik wskazuje realną liczbę przejechanych kilometrów. Specjaliści z firmy UJN – Używane jak Nowe, uświadamiają, jak skontrolować przebieg używanego pojazdu.

Kontrola numeru VIN

Tanie auta używane są poszukiwane na wtórnym rynku motoryzacyjnym. Dla uatrakcyjnienia oferty zdarza się, że licznik jest „przekręcany”. Kupujący może sprawdzić faktyczny przebieg auta, m.in. wchodząc na stronę Centralnej Ewidencji Pojazdów: https://historiapojazdu.gov.pl. Tam, po podaniu numeru VIN pojazdu, można pobrać historię auta. Dane z raportów pochodzą ze stacji kontroli pojazdów – są one wprowadzane podczas obowiązkowego przeglądu technicznego auta.

Na tej stronie ujęte są tylko auta zarejestrowane w Polsce. Są jednak i zagraniczne witryny działające na podobnych zasadach – ułatwiają one sprawdzenie realnego wskazania licznika używanego auta.

Przebieg auta a jego wizualna prezentacja

Specjaliści radzą, aby przebieg auta ocenić także po tym, w jakim stopniu zużyte są takie elementy jak pedały, fotele, kierownica, pokrętła otwierania szyb czy tapicerka. Jeśli licznik wskazuje stosunkowo niski przebieg, ale kierownica jest już mocno wyeksploatowana, zaś pedały wyraźnie zdarte, można przypuszczać, że ktoś sfałszował przebieg pojazdu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *