Do czego służą pióra wycieraczek?

Jazda samochodem to duża przyjemność. Jeśli jednak podczas podróży nadejdzie ulewny deszcz, wówczas sprawnie działające wycieraczki stają się elementem najważniejszym. Często są one pomijane w trakcie serwisu pojazdu, traktowane jako dodatkowy gadżet ułatwiający jazdę. Tymczasem w trakcie ulewy, sprawnie działający mechanizm wycieraczek i dobrze zbierające deszczówkę pióra znacząco podnoszą bezpieczeństwo podróży. Ciężko przecież wyobrazić sobie jazdę bez nich podczas opadów.

Jednak pióra wycieraczek są pomocne nie tylko w trakcie niepogody. To także duża poprawa komfortu w okresie zimowym. Dlatego więc warto pamiętać o ich regularnej wymianie i odpowiednim doborze. Skąd wiedzieć, które będą odpowiednie ? Jakie cechy mają znaczenie ? Zobaczmy!

Jak wybrać dobre pióra wycieraczek ?

Wszystkie wycieraczki na pierwszy rzut oka wciąż wyglądają tak samo – pióro składające się z gumy i metalowego stelaża zamocowane na ramieniu, który połączony jest z głównym mechanizmem sterowanym elektrycznie. Jednak nie jest to takie proste, jak mogłoby się wydawać.

Wycieraczki, jak już wiadomo, nie usuwają jedynie wody, ale także ptasie odchody, resztki przyschniętych owadów, sól zawartą w błocie pośniegowym, śnieg, a nawet lód. Ponadto, muszą być zaprojektowane w taki sposób, aby zapewniały odpowiednią widoczność i czyścić szyby nie tylko przy ujemnych temperaturach, ale także podczas upalnych dni lata. To również kwestia odpowiedniego doboru materiałów, z których pióra wycieraczek są wytwarzane. Kluczowym czynnikiem jest odpowiednio skomponowana mieszanka gumy. To właśnie gumowa część pióra ma bezpośredni kontakt z szybą. Dobry jej skład powinien zapewniać skuteczne ściąganie deszczu z szyb, nie emitując przy tym pisków, czy innych niepożądanych dźwięków. Odpowiednio dobrana guma musi być też twarda na tyle, by nie ścierać się zbyt szybko, ale z kolei nie powodować rysowania szyby drobinkami piasku, które często zalegają gdzieś na jej powierzchni.

Kolejnym aspektem, który należy poruszyć, jest odpowiedni docisk pióra wycieraczek do szklanej powierzchni. Nie może być on zbyt duży, ponieważ wycieraczka na szybszych trybach pracy może przeskakiwać, zamiast czyścić całą powierzchnię. Zbyt mały nacisk powoduje z kolei kiepskie usuwanie resztek owadów, czy występującego zimą białego puchu.

Za to wszystko odpowiada szkielet wycieraczek. Powinien on zapewnić równomiernie rozłożony nacisk na całą powierzchnię gumy pióra wycieraczek. Rozróżnia się dwa typy: tradycyjne – szkieletowe, a także nowoczesne – płaskie. Te pierwsze opierają się na standardowej konstrukcji, zbudowanej z metalowego szkieletu. Drugie zaś zapewniają odpowiedni docisk dzięki specjalnie zaprojektowanej, plastikowej konstrukcji, której przewagą jest większa opływowość, co przekłada się na zmniejszenie oporów powietrza.

Cena piór wycieraczek

Przechodząc do kosztów, jakie zmuszeni będziemy ponieść przy wymianie wycieraczek, należy wiedzieć, że rozpiętość cenowa jest ogromna, a jakość najczęściej idzie z nią w parze. Za te najbardziej zaawansowane technologicznie trzeba będzie zapłacić nawet 150-200 złotych za komplet. Najtańsze zaś zaczynają się od około 40 złotych.

2 thoughts on “Do czego służą pióra wycieraczek?

  1. Akurat ja ostatnio zamówiłam wycieraczki oximo i działają bardzo sprawnie, ich wykonanie jest solidne, do tego też można je kupić w atrakcyjnej cenie

  2. Bardzo dobre są też wycieraczki oximo 😉 Mam je już jakiś czas i działają jak należy, do tego nie są one wcale głośne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *