Jazdą ekonomiczną nazywa się taką jazdę, która pozwala przejechać szybko trasę przy jednoczesnym zapewnieniu możliwie najniższego spalania, bezpieczeństwa oraz dbając o środowisko. Niestety o ile teoria jest prosta, o tyle praktyka już nie koniecznie. Poniżej prezentujemy kilka bardzo ważnych porad dotyczących jazdy ekonomicznej.
1) Prędkość
Przekraczanie limitów prędkości znacznie zwiększa spalanie. Najbardziej ekonomiczną prędkością jest 90-120 km/h. W przypadku miasta oczywiście również warto trzymać się limitu prędkości, ponieważ również jest to prędkość ekonomiczna. Oczywiście warto pamiętać także o jeździe na możliwie najwyższym biegu, tak aby nie osiągać maksymalnego momentu obrotowego silnika.
2) Stała prędkość
Im częściej będziemy hamować i przyspieszać tym zużyjemy większą ilość paliwa. W miarę możliwości warto dbać o stałą prędkość nie tylko na autostradach, ale także trasach, jak i w mieście. W tym ostatnim jest to bardzo trudne, ale na trasie jest do zrobienia.
3) Obroty
Warto utrzymywać możliwie najniższe obroty na jak najwyższym biegu przy zachowaniu możliwie najniższych obrotów czyli w okolicach 2000 – 3000 w przypadku silnika benzynowego i 1700 – 2500 w przypadku silnika diesla.
4) Gwałtowne hamowanie
Lepszym pomysłem od dojeżdżania do świateł na luzie jest hamowanie silnikiem, jednak trzeba zmieniać biegi w przypadku gdy auto osiągnie obroty około 1200. Ta metoda wymaga pewnego opanowania, jednak może przynieść znaczne oszczędności.
Warto także dbać o swoje auto, jak i doskonalić swoją technikę jazdy.