Części zamienne do auta – czy warto kupować zamienniki?

Każdy właściciel auta wie, że samochód to niekończąca się inwestycja. Nawet najlepsze i stosunkowo nowe auta mogą ulec awarii oraz wymagają regularnej wymiany zamortyzowanych już części. Na rynku auto części możemy znaleźć zarówno te oryginalne, jak i ich tańsze odpowiedniki. Czy warto zamówić nieoryginalne części samochodowe i jakie są ich zalety? Podpowiadamy.

Zamienniki oryginalnych części samochodowych – charakterystyka

Temat wyboru pomiędzy oryginalnymi częściami a ich zamiennikami jest bardzo istotny. Nie mniej jednak jakaś część kierowców nie ma pojęcia, na czym polega różnica i jak rozpoznać zamiennik. Zamienniki spełniają dokładnie takie same zadania jak ich oryginalne odpowiedniki. Różnica polega przede wszystkim na sposobie wykonania i wykorzystanych do tego surowcach. Należy również wiedzieć, że istnieje kilka rodzajów zamienników i one również się między sobą różnią.

Przyjęty podział i oznaczenie zamiennych części samochodowych kształtuje się następująco:

  • OE – to oznaczenie oryginalnych części zamiennych, wyprodukowane i oznaczone logo przez producenta,
  • OEM – oznaczenie oryginalnych części, które opatrzone są jednak logo producenta, a nie koncernu samochodowego,
  • OEQ – zamiennik, który pozytywnie przeszedł certyfikację jakościową,
  • AM – zamiennik, który nie posiada certyfikatu jakościowego.

Części samochodowe – dlaczego warto wybrać zamiennik?

Cena

Oczywiście największą zaletą zamienników jest ich stosunkowo niska cena. Zamiennik może kosztować nawet o połowę mniej niż jego oryginalny odpowiednik. Różnica ta oczywiście zależy od rodzaju części, producenta czy jakości. Nie mniej jednak z pewnością kosztować będzie dużo mniej niż markowy produkt.

Z oszczędnością jednak również należy uważać. Nie zaleca się zakupu bardzo tanich części, ponieważ z całą pewnością nie posiadają atestów, a ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Zakupu zamienników należy dokonywać z głową, myśląc przede wszystkim o bezpieczeństwie swoim i pasażerów.

Dostępność

Zamienniki są na ogół dużo łatwiej dostępne niż oryginalne części samochodowe. Podczas gdy na markową część często musimy poczekać, zamienniki dostępne są od ręki. Tak więc jeśli bardzo zależy nam na czasie, na pewno dużo łatwiej będzie zdobyć odpowiednik oryginału. To też dobra okazja, aby wypróbować jakość takich części i na własnej skórze sprawdzić, czy warto.

Jakość

Jakość jest tutaj kryterium decydującym. Bardzo wiele mówi się o tym, że zamienniki są dużo gorszej jakości i szybko się zużywają. Tutaj jednak sprawa jest sporna.

Na rynku jest wielu producentów zamiennych części samochodowych. Zgodnie z przedstawionym podziałem, części mogą posiadać certyfikaty jakościowe lub też nie. Te części, które posiadają certyfikaty, z pewnością nie mogą być fatalnej jakości. Są przecież atestowane. Bardzo często okazuje się, że zamienniki są produkowane przez tych samych producentów i w tych samych zakładach co oryginalne elementy. Tutaj nie może być mowy o dużych różnicach jakościowych.

Inną kwestią są elementy bez atestów. W tym wypadku jakość jest tylko i wyłącznie zapewnieniem producenta, bez żadnego oficjalnego potwierdzenia. Z takimi podzespołami należy szczególnie uważać, aby nie kupić naprawdę słabych wytrzymałościowo produktów.

Tanie części samochodowe – gdzie kupić?

Części samochodowe zamienne można kupić w każdym sklepie motoryzacyjnym czy też warsztacie samochodowym. Stacjonarne sklepy rzadko jednak utrzymują duże stany magazynowe, a więc w większości oferują możliwość zamówienia części bezpośrednio na potrzeby klienta. Oczywiście zamawiają je przez internet i dodają swoją marżę, a czas oczekiwania jest taki sam, jak w przypadku zamówienia bezpośrednio ze sklepu internetowego.

Dlatego właśnie w ostatnim czasie bardzo popularne stało się samodzielne zamawianie części on-line. W sklepach internetowych czy na portalach ogłoszeniowych znaleźć można bardzo duży wybór części, w tym również wysokiej jakości zamienników, w atrakcyjnych cenach. To bardzo wygodny i szybki sposób na zamówienie zamiennych części do auta. Wystarczy znać odpowiednie parametry, wyszukać i zamówić wybrany podzespół.

Podsumowując, zakup zamienników jest na pewno opłacalny i bezpieczny. Jednym słowem, może być warto. Przed zakupem zamiennika od konkretnego producenta, warto jest zapoznać się z historią marki i przede wszystkim opiniami innych klientów. Recenzje klientów zawsze odzwierciedlają jakość produktów, a jeśli towary są złej jakości, na pewno się o tym dowiemy. Warto zaryzykować i samemu przekonać się o zaletach zamienników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *